Off The Record Festival 2017 Manchester reveal festival line up

0
Pink Kink

Pink Kink

The line up and panels for Manchester’s Off The Record has been revealed, Getintothis’ Peter Guy looks ahead to Friday’s festival.

Manchester’s multi-venue live music event and conference, Off The Record, taking place on Friday November 10, has unveiled its line-up.

Following the same format as last year, the line-up has been kept under wraps until now, 24 hours before the launch of this year’s event.

By day, OTR features a music conference at the Methodist Central Hall and by night hosts performances from the above emerging artists across seven live venues.

Pink KinkSugarmenThe Blinders and Queen Zee And The Sasstones are among those playing.

With In Conversation sessions from Cabbage and False Heads, and panels including Love For Grime and What Happens On Tour No Longer Stays On Tour.

Last chance to win tickets to Off The Record in Manchester – follow this link

Below, listed in order of venue and performance time and detailing the curator who chose them, are the 35 chosen artists performing at Off The Record Live.

Off The Record schedule:

Thursday November 9:
7pm-late – Networking drinks at Night & Day
Come open the festival and network with delegates. Open all to all Off The Record ticket holders.

Friday November 10:
10am-4.30pm – Conference at Methodist Central Hall
Registration from 9.30am
4.30pm-6pm – Ticketline Delegate Party at Night & Day
Network and discuss gig plans for the night ahead!
6pm-late – Music Showcase
Held at Jimmy’s, AATMA, The Peer Hat, Soup Kitchen, Gullivers, Night & Day and The Castle Hotel

THE CASTLE:

18.30-19.00: Ms Mohammed
*chosen by Deborah Coughlin, Gaggle/The Old Church
19.30-20.00: Tobi Sumnola
*chosen by Kendal Calling
20.30-21.00: Layfullstop
*chosen by Rivca Burns, Sounds From The Other City
21.30-22.00: Yizzy
*chosen by Phil Taggart, Radio 1
22.30-23.00: Poppy Ajudha
*chosen by Jamz Supernova, BBC 1Xtra
23.30-00.00: Pink Kink
*chosen by Stealing Sheep

GULLIVERS:

18.20-18.50: Cassia
*chosen by Mark Lippman, Scruff of the Neck
19.10-19.40: LIINES
*chosen by Louise Dodgson, The Unsigned Guide
20.10-20.40: Mush
*chosen by DIY
21.10-21.40: *Secret Band*
22.10-22.40: The Snuts
*chosen by Kendal Calling
23.10-23.40: The Blinders
*chosen by Emma Rule, Musicians Against Homelessness, Modern Sky & Sound City

THE PEER HAT:

18.40-19.10: Billybee
*chosen by Vanessa Bakewell, Facebook
19.40-20.10: Meadowlark
*chosen by Believe Digital
20.40-21.10: Elle Mary And The Bad Men
*chosen by Jo Dudderidge, Pinhole Studios
21.40-22.10: River Matthews
*chosen by Bev Burton, Killer B Music
22.40-23.10: Brooke Bentham
*chosen by Mike Walsh, Radio X & Believe Digital
23.40-00.10: FEHM
*chosen by Bluedot

SOUP KITCHEN:

19.00-19.30: JAKL
*chosen by Secret Sessions
20.00-20.30: 100 Fables
*chosen by Samantha Hornsby, The Unsigned Music Awards
20.50-21.20: Lucie Barat
*chosen by Brix Smith-Start
21.45-22.15: Queen Zee And The Sasstones
*chosen by Sentric Music & Sound City

AATMA:

18.25-18.55: False Heads
19.25-19.55: Control Of The Going
*chosen by Clint Boon, Inspiral Carpets & Radio X
20.25-20.55: Koalas
*chosen by Amalie Briden, Arts Council
21.25-21.55: Lumer
*chosen by Independent Venue Week
22.25-22.55: Sugarmen
*chosen by Modern Sky UK

NIGHT & DAY:

18.10-18.40: Low Island
*chosen by Jess Campbell, MCR Live
19.10-19.40: Revenge of the Calculon
*chosen by Attitude Is Everything
20.10-20.40: Bryde
*chosen by Amalie Briden, Arts Council
21.10-21.40: Bang Bang Romeo
*chosen by David Borrie, Pirate Studios & This Feeling
22.10-23.00: Lost Colours
*chosen by Eddy Temple Morris, Radio X

JIMMY’S:

18.20-18.50: Keeley Forsyth
*chosen by Elizabeth Alker BBC 6Music & BBC Radio 3
19.20-19.50: J W Ridley
*chosen by Craig Caukill, PIAS & Key Music Management
20.20-20.50: Pat Dam Smyth
*chosen by Jimmy’s
21.10-21.50: Eliza Shaddad
*chosen by Sally Cook, Band on the Wall
DJ’S UNTIL LATE

Comments

comments

Share.

Leave a Reply